Mta-türk videolar için tıklayınız.

ÖZET

Huzur-i Enver (eyyedehullah), 27 Ekim 2017’de Londra’da Beytül Futuh camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Kelime-yi şehadet ve Fatiha suresinden sonra şöyle dedi:

Hz. Mesih-i Mevud (as), gerçek iyiliğin ne olduğu ve iyilikte nasıl ilerlenebileceği konusunu kendi yazılarında detaylarıyla açıkladı. Şöyle buyurdu: İyilik, Allah’a doğru ve İslam’da ilerlemenin bir merdivenidir. Şeytan her yolda insanları ayartır. Mesela, taze ekmek varken, fakire kuru ekmek vermek gerçek iyiliğe aykırıdır. Velhasıl gerçek iyilik için her konuda ince düşünmek ve dikkat etmek şarttır. Bu gerçek iyilik nasıl meydana gelir? Buyurdu ki, gerçek iyilik için Allah’ın varlığına iman olması gerekir ve iman şu ki Allah-u Teala her şeyi görmektedir.

Hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurur: İnsanın, ben zina yapmadım yahut hırsızlık yapmadım diye bu kadarıyla mutlu olması yeterli değildir. Bu öyle büyük bir şey değildir. Aksine kötülükler terk edilip iyilikler benimsenmedikçe manevi hayatta canlı kalınamaz. İyilikler gıda hükmündedir, yani nasıl ki gıda olmadan insan hayatta kalamazsa aynı şekilde iyi ameller olmaksızın manevi olarak hayatta kalamaz.

Hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurdu: iyilik içi de dışı da aynı şekilde olan şeydir. İyiliğin asıl olan bölümü Hüda Teala’ya imandır. İnsanın imanı ne kadar az ise iyi amellerinde o kadar eksiklik oluşur. Bizim cemaatimizin birinci sorumluluğu, Allah-u Teala’ya gerçek imanı elde etmektir. Huzur-i Enver şöyle dedi: Allah’a olan imanımızı güçlü hale getirmek bizim hedefimiz olmalıdır. İşte ancak o zaman iyi amellerde bulunabilirsiniz, işte o zaman “hayr-ül beriyye” (yaratılanların en iyisi) ne katılanlar olacaksınız.

Aynı şekilde hz. Mesih-i Mevud (as), salih insanlar caiz olan şeylerde de dengeli davranırlar ve haddi aşmazlar, konusunu da açıklayarak beyan etti. İnsanın iyi şeylerden istifade etmemesi asla doğru değildir. Allah-u Teala iyi şeylerden istifade etmeyi Peygamberlerine bile yasaklamadı. Elbette o insanlar böyle şeylere kendilerini kaptırmadılar, onların gerçek amacı her durumda din ve Allah’ın yakınlığıdır.

Yine hz. Mesih-i Mevud (as) iyilikle ilgili şöyle buyurdu: Unutmayın ki dert ortaklığının kapsamı bence çok geniştir. Ben, günümüzün cahilleri gibi, sadece Müslümanlarla dert ortağı olun demem. Ben diyorum ki Allah-u Teala’nın bütün mahlukatına dert ortağı olun, o ister Hindu olsun, ister Müslüman. Dert ortaklığını sadece ve sadece kendi kavmiyle sınırlı tutmak isteyen insanların sözlerinden asla hoşlanmam.

Yüce Allah bizi, iyilikleri Allah rızası için yapanlar olmaya muvaffak kılsın. Hutbenin sonunda Huzur-i Enver şu üç kişinin gaip cenaze namazını kıldıracağını bildirdi: Sayın Mürebbi Hamid Maksud bey, Tanzanya’nın eski cemaat başkanı sayın Ali Seyyidi bey, muhterem Nusret Begüm hanım.

Kaynak: https://www.alislam.org/friday-sermon/2017-10-27.html

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 187

Yüce Allah (cc) üst üste indirdiği vahiyler vasıtasıyla, ölüm zamanımın çok yaklaştığını bana haber vermiştir. O'nun bu konudaki v...

Video

Downloads: 160

Kerbela'da İmam Hüseyin'in Şehit edilmesi.

Ses-mp3

Downloads: 174

Şems Suresi Tefsiri Konuşmacı S.A. Ahmad 13 Mart 2011 Skype Toplantısı

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler