Mta-türk videolar için tıklayınız.

Almanya'nın Hessen Eyaletinde ilk defa Ahmediye Cemaatine ait bir dernek, Müslüman kuruluş olarak Kilise ile aynı seviyede resmen tanındı.

13 Haziran 2013 Perşembe - 11:50

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Dünyabülteni'nden Mücahid Yıldız'ın haberine göre; Almanya'da Katolik ve Evangelist Kilise ile aynı şekilde devlet tarafından kabul edilmek üzere ilk defa bir Müslüman Cemaat Birliği olarak Hessen Eyaletindeki Ahmediye derneği resmen tanındı. İtikadi birtakım konularda İslam aleminde, hakkında eleştiriler yapılan, çoğunluğu Pakistanlı Müslümanlardan oluşan Ahmediye Cemaati'ne, Almanya'da cami binalarına izin verme konusunda şimdiye kadar da Alman yetkililer tarafından zaten büyük zorluk gösterilmiyordu.

Hessen Eyaleti Kültür Bakanlığı'nın AMJ'i kamu hakları bulunan bir kuruluş olarak resmen tanımasından sonra, AMJ temsilcilerinin bugün Frankfurt'ta planlarını resmen tanıtmaları bekleniyor.

Almanya'nın diğer eyaletlerinde olduğu gibi Hessen'de de yıllardan beri başta Almanya Müslümanlar Konseyi olmak üzere birçok çatı kuruluş resmen tanınmak için mücadele ediyor. Ancak şimdiye kadar hiçbir eyalette bu kuruluşlardan hiçbiri, Yahudi ya da Hristiyan kuruluşlarla aynı haklara sahip birer çatı kurum olarak resmen tanınmadı. Resmen tanınması halinde Müslüman cemaatlerin üyeleri ve bu kuruluşlar devletin birtakım imkanlarından faydalanabilecekler. Bunlar arasında örneğin, daha az vergi ödemek, ya da vergi gelirlerinden pay alma hakkı bile yeralıyor.

Rus Ortodoks Kilisesi, Kiliseye bağlı yardım kuruluşlarından 'Heilsarmee' ve Yahova Şahidleri gibi çatı kuruluşlar Almanya'da resmen tanındığı halde, yıllardan beri Müslümanlara ait cami birlikleri, yeterli ve gerekli şartlar bulunmadığı, hiyerarşik yapılarının olmadığı gibi bahanelerle resmi yetkililer tarafından oyalanıyor.

Durum böyle olduğu halde, şimdi Ahmediye Cemaati'nin birden Hessen Eyaleti tarafından resmen tanınması şaşkınlığa neden oldu. Almanya'da Ahmediye Cemaati çok yaygın olarak örgütlenmiş bir topluluk olmadığı halde resmen kabul edildi. AMJ verilerine göre cemaate bağlı üye sayısı 35 bin ve toplam 240 camileri bulunuyor. Diyanete bağlı olarak çalıştığı bilinen ve daha çok Türkiyeli Müslümanları temsil eden DİTİB'in kendi verilerine göre toplam 896 adet cami derneği bulunuyor.

AMJ'ye bağlı cami dernekleri hakkında bilgi veren Genel Başkan Wagishauser, birliklerinin kiliseye benzer bir yapısı bulunduğunu, insanların cemaate istediklerinde üye olabildiklerini, istediklerinde de üyelikten çıkabildiklerini belirtti. Hiçbir politik ve radikal kollarının bulunmadığını ifade eden Wagishauser, yalnızca bir dini cemaat olduklarını vurguladı. Ahmediye Cemaati zamanın değişimine göre İslam'ın da sürekli reformlarla değişmesi gerektiği görüşünü taşıyor. Cemaatin kurucusu Mirza Gulam Ahmed, adeta bir peygamber gibi görülüyor. Ahmediye Cemaati 19. yüzyılın sonunda Hindistan'da kuruldu. Bu gün ise cemaatin başında 'halife' olarak adlandırılan ve Londra'da yaşayan Mirza Masrur Ahmed bulunuyor.
Hessen Eyaleti Kültür Bakanlığı'nın AMJ'i kamu hakları bulunan bir kuruluş olarak resmen tanımasından sonra, AMJ temsilcilerinin bugün Frankfurt'ta planlarını resmen tanıtmaları bekleniyor.
Almanya'nın diğer eyaletlerinde olduğu gibi Hessen'de de yıllardan beri başta Almanya Müslümanlar Konseyi olmak üzere birçok çatı kuruluş resmen tanınmak için mücadele ediyor. Ancak şimdiye kadar hiçbir eyalette bu kuruluşlardan hiçbiri, Yahudi ya da Hristiyan kuruluşlarla aynı haklara sahip birer çatı kurum olarak resmen tanınmadı. Resmen tanınması halinde Müslüman cemaatlerin üyeleri ve bu kuruluşlar devletin birtakım imkanlarından faydalanabilecekler. Bunlar arasında örneğin, daha az vergi ödemek, ya da vergi gelirlerinden pay alma hakkı bile yeralıyor.

Kısa adı AMJ olan Ahmediye Müslüman Cemaati Birliği'nin Almanya Genel Başkanı Abdullah Uwe Wagishauser, bundan sonra cami inşaatlarını daha kolay yapabileceklerini ve cemaatinin önemli bir problemi olarak görülen kendilerine ait mezarlıklar kurabileceklerini söyledi.

 

http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=263536


Newer news items:
Older news items:

İlgili Diğer Konular

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 232

Dostlarım, bana biraz olsun kulak verirmisiniz? Çağımızda maddiyatçılığın karanlığı yeryüzünün her köşesine yayılmış ve birço...

Video

Downloads: 96

Allah yolunda mal fedakarlığı yapmanın bereketleri, Tahrik-e Cedit

Ses-mp3

Downloads: 104

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler