Mta-türk videolar için tıklayınız.

Hessen eyaleti, DİTİB ve Ahmediye Cemaati ile işbirliğine giderek İslam din dersini 25 okulda başlatıyor. Ders, öğretmen yetersizliğinden dolayı bütün okullarda başlatılamasa da, öğretmenlerin veya eğitim fakültesi öğrencilerinin iki yıllık bir eğitimden sonra bu dersi vermesi mümkün olabiliyor. Kadın öğretmenler ise dersi başörtülü olarak verebilecek.

 

Hessen Eyaleti Eğitim Bakanı Nicola Beer, eyalet olarak müfredatlı, eğitim bakanlığına bağlı ve İslami kuruluşlarla dayanışma sonucunda hayat bulan ilk İslam din dersini sunabilmekten büyük onur duyduğunu söyledi.

Hessen eyaletinde yıllardım çözüm bekleyen İslam dindersi konusunda örnek teşkil edecek bir sonuca varıldı. Anayasanın yedinci maddesinin üçüncü fıkrasına göre kabul gören DİTİB Hessen ve Ahmediye Cemaati ile işbirliğine giden Eğitim Bakanlığı, bu iki kurumun desteği ve onayı sonucu Nurgül Altıntaş ile birlikte Hessen eyaletinin ilkokulları için bir müfredat hazırladı.

Hessen Eyaleti Eğitim Bakanı Nicola Beer, eyalet olarak müfredatlı, eğitim bakanlığına bağlı ve İslami kuruluşlarla dayanışma sonucunda hayat bulan ilk İslam din dersini sunabilmekten büyük onur duyduğunu söyledi. Pazartesi günü akşamı Frankfurt‘ta ‘görücüye çıkan’ İslam din dersini tanıtan bakan, projeyle Almanya’da tarih yazdıklarını dile getirdi. Bakan İslam din dersinin diğer eyaletlerin başlattığı İslam din bilgisi derslerinin çok farklı bir versiyonu olduğunu söyledi. Yarın dersi sunabilecek olan okulların isimlerinin açıklanacağını müjdeleyen eğitim bakanı, birçok Müslüman kadın öğretmeni de sevindirecek müjdeyi verdi. Beer, “Aslında öğretmenlerin ders esnasında devletin öngördüğü nötr duruşu sergilemesi için başlarını açmaları gerektiği biliniyor. Ancak din dersi esnasında derse giren Müslüman kadın öğretmenler bu ders esnasında başlarını örtebilecekler” dedi.

İslam din dersi 2013 eğitim yılında toplam 25 okulda başlatılacak. Dersin verilebilmesi için de sekiz öğrencinin kaydolması gerekiyor. İslam din dersinin öğretmen yetersizliğinden dolayı mevcut 1172 okulda aynı anda verilmesi şu an için imkansız görünüyor. Bu derse girmek isteyen öğretmenlerin veya öğretmenlik bölümü okuyan öğrencilerin Gießen ve Frankfurt üniversitelerinin sunduğu iki dönemlik ders programını başarıyla tamamlamaları durumunda din dersi öğretmenliği için kayıtlarını yapabilmeleri mümkün. İslam din dersi öğretmenlerinin Müslüman olmaları, devlet öğretmenlik yeterlilik sınavını (Staatsexamen) tamamlamış olmaları şart koşuluyor.

Ders müfredatını hazırlayan Nurgül Altıntaş, bir öğretmenin öğrencisine bir şeyler öğretebilmesi için önce kendisinin de bir şey öğrenmiş olması gerektiğini söyledi. Altıntaş, “Bu dersi öğreten öğretmenlerimizin Kur‘an-ı Kerim’i tanıması bizim için şart” dedi. Ders içeriğinin ilkokula giden tüm İslami inanışlaramensup olan çocukların katılmasını sağlayacak şekilde hazırlandığını anlatan Altıntaş “İslam din dersinde öncelikle İslam’ın ve imanın şartları aktarılıyor. Bunu yaparken de içerikten ziyade çocuğa o şartlar karşısında insanın yeterliliğiele alınıyor. Ağırlık olarak terbiye, talim ve tedib üzerine kurulu olan müfredat, öğrencilerin dini eğitime sahip olmasını hedefliyor.” şeklinde konuştu.

DİTİB Hessen Başkanı Fuat Kurt da sonuçtan oldukça memnun. Bir sonraki hedeflerinin ‘dini organ’ olarak yasal anlamda kabul görmek olduğunu belirten Kurt, “Bu vesile ile Caritas, Kadın Sığınma Evleri ve benzeri sosyal hizmetler verebilen müesseseler kurup gerekli hizmetleri sunma imkanı da bulacağız” dedi. Son dört yıl içinde asıl mesleğinden ziyade bu projeye enerji sarf ettiğini anlatan Kurt, “Pişman değilim. Hayatımda en çok memnun olduğum çalışmamınhangisi olduğu sorulsa kesinlikle bu projeyi gösteririm” dedi.

Projenin tasarımından yürürlüğe konmasına kadar toplam dört yıllık bir çalışma süresi geçtiğini açıklayan proje sorumluları, eyaletin Uyum ve Adalet Bakanı Jörg-Uwe Hahn‘a destekleri için teşekkürlerini iletti.

HİLAL AKDENİZ / FRANKFURT

http://zaman-online.de/27781/hessen-islam-din-dersinde-diger-eyaletlere-ornek-oldu


Newer news items:
Older news items:

İlgili Diğer Konular

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 348

1896 yılının Aralık ayında, Hindistan’ın Lahor Şehrinde (bugün Pakistan sınırları içinde bulunuyor) Büyük Dinler Konferansı toplan...

Video

Downloads: 125

Müslüman Ahmediye Cemaati Başkanı ve Vadedilen Mesih'in 5. Halifesi Mirza Masrur Ahmed Hazret...

Ses-mp3

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler