Mta-türk videolar için tıklayınız.

‘Tanrı Parçacığı’ da denen Higgs Bozonu ile ilgili kuramı geliştirenlerden, Nobel ödüllü Müslüman ünlü fizikçi Muhammed Abdüsselam, ülkesi Pakistan’da ‘tanrısızlıkla’ suçlanıp neredeyse aforoz edilmişti. 1974’te gayrimüslim ilan edilen Ahmediye tarikatına mensup olduğu gerekçesiyle ismi okul kitaplarından bile çıkarılan Abdüsselam, vatanından uzakta can verdi.

Evrendeki herşeye kütle kazandırdığı savunulan ve büyük bir olasılıkla var olduğu geçen hafta saptanan Higgs Bozonu adlı atomaltı parçacıkla ilgili kuramı ilk kez 1964’te İngiliz fizikçi Peter Higgs liderliğindeki bir grup bilimadamı ortaya atmıştı. Fizikteki ‘Standart Model’in doğrulanması için deneylerde varlığı henüz kanıtlanmamış tek atomaltı unsur olan Higgs Bozonu ya da diğer adıyla “Tanrı Parçacığı” ile ilgili kuramı yıllar içinde geliştiren en önemli çalışmalardan birine, Pakistanlı bilimadamı Muhammed Abdüsselam imza attı.

 

Atom bombasına da katkı

 

Associated Press ajansı, Higgs Bozonu ile ilgili son keşfin ardından, 1996’da ölen Abdüsselam’ı hatırlatan bir haber yayınladı. 1926 doğumlu Abdüsselam, temel parçacıklar arasındaki birleşik zayıf ve elektromanyetik etkileşime katkıda bulunan çalışmasıyla, üç meslektaşıyla birlikte 1979’da Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştü. Bu ödülü alan ilk Müslüman fizikçi olan Abdüsselam, aynı zamanda Enver Sedat’tan sonra Nobel ödülü kazanan ilk Müslüman’dı.

1960’lar ve 1970’li yılların başlarında, cumhurbaşkanının baş bilim danışmanı olarak Pakistan’daki uzay ajansı ve nükleer bilim ve teknoloji enstitütüsünün kurulmasına yardım eden Abdüsselam, ülkenin nükleer silah programının ilk aşamalarına da liderlik etmişti. Ama ne olduysa 1974’te oldu. Pakistan Parlamentosu’nun yaptığı anayasaya değişikliğiyle, Ahmediye tarikatı mensupları gayrimüslim kabul edildi. Abdüsselam’ın da sıkı bir müridi olduğu tarikatın mensuplarının Müslüman olduklarını savunmaları, ibadethanelerine “cami” demeleri ve ezan okumaları yasaklandı. Cezası ölüme kadar gidiyordu.

Vatanından uzakta öldü

Artık ulusal kahraman değil, “dinsiz” diye görülen Abdüsselam, inancından taviz vermedi. Ancak devletin ve Taliban’ın baskısı artınca Avrupa’ya kaçmak zorunda kaldı. Çalışmalarını, gelişmekte olan ülkelerden gelen bilimadamlarının toplandığı bir merkez kurduğu İtalya’da sürdürdü. Bu arada ismi ülkesindeki okul kitaplarından çıkarıldı, medyada duyulmaz oldu. Ama yaptığı çalışmalar, geçen haftaki müthiş keşfe önemli katkıda bulundu.

Kimdir

Abdüsselam , (D. 29 Ocak 1926, Hindistan – ö. 21 Kasım 1996 İngiltere). Nobel ödülü alan ilk Pakistanlı ve müslüman. Lahor’da öğrenim gördü. 1952’de Cambridge Üniversitesi’nde matematik ve fizik doktorası aldı. Elektromanyetik etkileşimle elementel parçacıkların zayıf etkileşimini kapsayan kuramlarıyla 1979 yılında Steven Weinberg ve Sheldon Lee Glashow ile birlikte Nobel ödülü almıştır. (Kaynak: Vikipedi)

3 milyon Ahmedi Pakistanlı var

Pakistan’da sayıları 3 milyonu bulan Ahmedi tarikatı mensupları, ruhani liderleri olarak kabul ettikleri, 1908 yılında ölen Hazreti Mirza Gulam Ahmed’i, “Peygamber” olarak görüyor. Bu görüş Hazreti Muhammed’i son peygamber olarak kabul eden ve ondan sonra kendisini peygamber ilan edenleri dinin dışına çıkmış olarak kabul eden ana akım İslam inancıyla çelişiyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20949547.asp


Newer news items:
Older news items:

İlgili Diğer Konular

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 173

Bu kitap Vâdedilen Mehdi ve Mesih (a.s.)’ın Dördüncü Halifesi Mirza Tahir Ahmet hazretlerinin körfez savaşı esnasında vermiş olduğu cu...

Video

Downloads: 98

İslam'da Hilafet nedir? Kuran-ı Kerim'de nasıl anlatılmıştır? Asr-ı Saadet döneminde hil...

Ses-mp3

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler